Leki sprzedawane bez recepty – ważne informacje

Zanim zastosujesz leki dostępne bez recepty:

1. Przeczytaj ulotkę zawartą w opakowaniu!

Upewnij się:

• jakie są wskazania do stosowania leku (czy lek, który wybrałeś jest zalecany do stosowania w Twoim przypadku),
  • jaka jest substancja czynna leku (może ich być więcej),
  • jaka jest jego droga podania (lek doustny, krople donosowe, krople oczne, czopki doodbytnicze, czopki dopochwowe, maść),
  • jakie jest jego dawkowanie (dokładnie przeczytaj dawkowanie uwzględniając wiek chorej osoby, pamiętaj o przestrzeganiu maksymalnej dawki dobowej),
  • jeśli zażywasz inne leki, bądź pewien czy możesz zastosować ten preparat,
  • jakie są przeciwwskazania do stosowania (inne choroby, ciąża, karmienie, wiek),
  • jakie mogą wystąpić objawy uboczne,
  • jak należy lek przechowywać (niektóre leki należy przechowywać w lodówce, chronić od światła),

2. Stosuj lek, który jest wskazany do leczenia objawów, u Ciebie występujących (jeśli masz wyłącznie katar nie stosuj leków przeciwkaszlowych lub obniżających gorączkę).

3. Niektóre leki mogą działać nasennie, inne utrudniać zasypianie (szczególnie ważne dla osób prowadzących samochody lub obsługujących maszyny). Zażywaj leki w odpowiednich porach doby.

4. Zawsze stosuj leki w zalecanej dawce. Przedawkowanie leku może mieć fatalne skutki, a zastosowanie większej dawki leku nie przyspieszy powrotu do zdrowia.

5. Jeśli leczenie nie odnosi skutku, nie czujesz się lepiej lub objawy przemijają tylko chwilowo KONIECZNIE skontaktuj się z lekarzem.

6. Nie stosuj kilku leków dostępnych bez recepty (podobnie działających) równocześnie. Może dojść do powstania interakcji lub aktywny składnik może być ten sam. Jest to szczególnie ważne w przypadku leków zawierających acetaminofen (paracetamol) jako jeden ze składników. Przedawkowanie acetaminofenu może doprowadzi do uszkodzenia wątroby, a nawet zgonu.

7. Pamiętaj o możliwych interakcjach pomiędzy lekami stale stosowanymi (zaordynowanymi przez lekarza) a lekami stosowanymi samodzielnie. Spytaj lekarza prowadzącego czy i jakie leki ogólnie dostępne możesz przyjmować.

8. Zawsze powiadom lekarza zlecającego Ci stosowanie leków o innych , które już zażywasz.

WAŻNE:

• Leki przechowuj w oryginalnych opakowaniach.
  • Przed zastosowaniem leku przeczytaj nazwę preparatu.
  • Nigdy nie stosuj leków w ciemności.
  • Przy podawaniu leku dziecku sprawdź dwukrotnie nazwę i dawkę.
  • Pamiętaj, że dziecko to nie „mały dorosły”, nigdy nie podawaj leków dla dorosłych dzieciom zmniejszając dawkę.
  • Jeśli zażywasz leki nie pij alkoholu pod żadną postacią.
  • Nie stosuj leków po okresie ważności.